Sobota, 4 května, 2024

Tipy pro zdravější, hezčí a chutnější rajčata

Must read

Patříte ke zahradnice, které se každoročně snaží ve svém záhoně vypěstovat pěknou úrodu? Dnes vám v naší i vaší rubrice poradíme, jak vylepšit pěstování rajčat a těšit se tak ze zdravých, krásnějších a chutnějších plodin této zeleniny … Podívejme se tedy trošku blíže na detaily dobrého pěstování této velmi pestře použitelné zeleniny. Každá z nás, která již jídla rajčata nebo jinou zeleninu vypěstoval v domácí zahrádce, pfisvëdcí, že chutná docela jinak než ta kupovaná v hypermarketu. Hlavně z tohoto důvodu se mezi námi ještě najdou ženušky – zahradnice …

červená dobrota
Rajčata patří k teplomilné zelenině. Hotové sazenice vysazujeme do záhonů až po třech zmrzlých (Pankrác, Servác, Bonifác), tedy v polovině května. Dobrou úrodu si zajistíme jedině pravidelnou péčí. Spolu s rajčaty můžeme v tomto období vysazovat i zelenou papriku, okurky, dýně, lilek, či melouny.

Základ: správná péče!
Sazenice sázíme do předem připravené půdy, do které jsme na podzim zapracovali uleželý hnůj nebo kompost. Bývá chybou dávat hnojivo do půdy těsně před sázením. Při vysazování držíme odstup mezi jednotlivými kořeny asi 30 – 40 cm. Zalijeme jen velmi jemným proudem vody a dobře zvlhčíme zem kolem rostlinky. Hned po zasazení rajčatového sazenic odstraníme všechny listy, které se dotýkají půdy, stejně i listy, které jsou poškozené a nemocné.
Zalévání
Důležitá je pravidelnost polévání. Mladé rostliny potřebují jen tolik vody, aby byla zemina vlhká – při větším množství by zahnívaly. V létě je to však jiné. Jedna rostlina, která už rodí plody, potřebuje asi 2,5l vody na den.
podpírání
Na výběr jsou jednoduché dřevěné nebo kovové tyče, vhod přijde i mřížka osazené v záhoně mezi řádky rajčat. Důležité je, aby se těžké rostliny se zrajícími plody neváľali po zemi. Pokud pěstujete rostliny každý rok, vyplatí se pohrát s důmyslnou konstrukcí, která vám v tomto usnadní práci.

pěstování
Doporučuje se nechat na každé rostlině pouze jednu hlavní stonek, pokud totiž rajče necháme volně si růst, vytvoří silné boční větve do šířky. Tyto větve se ukazují v paždí listů a je třeba je vyštipujeme jakmile vyraší. Na takto ošetřené rostlině jsou plody větší a dříve dozrávají. Vše síla rostliny totiž zůstává uchována v hlavní stonku.

Co ještě můžeme sázet?
V květnu stále může počítat s výsadbou i mrkve, ředkvičky, květáku, okurek, dýně, kukuřice, hrachu, fazolí keříčkovému i popínavé, salátu letního ledového, červené řepy, pórku, brokolice, růžičkové kapusty, či ředkvičky … Vysévat můžeme i semena kořeninových rostlin – kopru, tymiánu, saturejky.

Rajčata jsou ideální na zhubnutí
Obsahují 90% vodu a chrom, který dává pocit nasycení. Jsou kyselou zeleninou, která má na organismus paradoxně zásaditý účinek. Pravda, pouze v případě, že spolu s nimi nepošleme do žaludku potraviny, které obsahují cukr a škrob.
chrání žaludek
Zralé rajčata mají příjemnou, sladkou chuť, protože obsahují lehcestravitelná cukry, tedy fruktózu, glukózu a sacharózu. Svěžest jim dávají organické kyseliny, zejména kyselina jablečná a citrónová. Podporují trávení a ve střevech dokonce ničí bakterie. Čím jsou rajčata zralejší, tím je obsah kyselin nižší.

Z vitamínů je nejdůležitější betakaroten, který se v lidském organismu mění na vitamin A. Čím ho máte ve stravě více, tím lépe funguje váš imunitní systém. Ani slunce tak nepoškodí pokožku lidem, kteří mají tohoto vitamínu dostatek, a dokonce se hezčí opálí. Vitaminu C je nejvíce v povrchové vrstvě, až třikrát více než v dužině a šťávě. Nejvíce ho obsahují žlutavé a růžové plody. V posledních letech se zjistilo, že sirná sloučenina S-metylmetionín, označovaná jako vitamin U, která se také nachází v rajčatech, chrání organismus před vředovou chorobou žaludku a dvanáctníku.

Rajče má poměrně silný antibiotický a močopudný účinek. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí protiskleroticky, zlepšuje tvorbu hemoglobinu a stimuluje imunitní systém. Posiluje činnost jater a srdce, působí jako prevence rakoviny. Podle nejnovějších výzkumů konzumace rajčat zpomaluje i stárnutí!


Tip redakce: Pečujte o svou zahradu a ona Vám to vrátí.


- Advertisement -spot_img

More articles

- Advertisement -spot_img

Latest article